Upadłość konsumencka - czy Polacy po nią sięgają?

Otóż jak wynika z danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, od początku tego roku do miesiąca lipca aż 831 osób skorzystało z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, najwięcej osób sięgnęło po to rozwiązanie na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czy Polacy sięgają upadłość konsumencka. Przeczytaj go koniecznie!

Nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej

Zacznijmy od tego, że od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Te zmiany uznać należy za rewolucyjne, a Polski ustawodawca konstruując przepisy w końcu przechylił środek ciężkości uregulowania z interesu wierzycieli na rzecz interesu dłużników. Jednak przy spirali zadłużenia windykacja trwająca latami powodowała wypchnięcie dłużników poza system prawny oznaczający faktyczną śmierć cywilną oraz bytowanie poza oficjalnym obrotem gospodarczym. Takie marginalizowanie obywatela jest bardziej kosztowne dla społeczeństwa, niż zachowywanie formalnego interesu wierzyciela. Teraz celem postępowania upadłości konsumenckiej jest oddłużenie dłużnika, a nie zaspokojenie wierzycieli. Jest to wynik nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. To dzięki zmianom, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, łatwiej mogą ogłosić upadłość.

Upadłość konsumencka - podsumowanie zmian

Przede wszystkim upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Głównie mogą z niej korzystać konsumenci, którzy stali się niewypłacalni - nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek – informuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Ponadto z upadłości konsumenckiej można skorzystać raz na 10 lat, dopiero po 10 latach ponownie można złożyć wniosek o upadłość w sytuacji, gdy poprzedni zostanie oddalony albo umorzony.

Ponad 100 mln długów

Warto wspomnieć także o tym, że jak wynika z danych BIG InfoMonitor upadłość konsumencka cieszy się dużą popularnością. Otóż już od początku roku do końca lipca skorzystało z niej już 831 Polaków. Co ciekawe, tylko w pierwszych sześciu miesiącach do sądów trafiło 2 535 wniosków. Dajmy na to dla porównania od marca 2009 roku do końca 2011 roku ogłoszono 36 upadłości konsumentów na 1875 złożonych wówczas wniosków. Musisz wiedzieć o tym, że wśród bankrutujących w tym roku znaleźli się m.in.: kobieta, która ma 47 kredytów oraz mężczyzna, który ma ich 44. Ale okazuje się, że wartość kredytów tych osób na tle zadłużenia innych nie jest wcale wysoka.

Kategorie: Prawa konsumenta,